Skip to content

25-33 Court St

Newark, NJ 07102

Built 1900
Commercial

Last Sale Price
$2,800,000
Last Sale Date
Dec 28, 2006

Property Information

Block111
Lot1
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page75

Building Details

Building Class10
DescriptionSTRIP MALL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage1.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$1,307,900
51%
Improvement Value:$1,242,800
49%
Total Assessment$2,550,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$97,003+2.0%
2024$95,090-0.2%
2023$95,243-9.5%
2022$105,260+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$2,800,000

To:

DeedBook 12015, Page 4725

Property Sale

Sale
$150,000

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 5139, Page 860

Property Built

Built

Year Built: 1900