Skip to content

411-419 Chestnut St

Newark, NJ 07105

Commercial

Last Sale Price
$600,000
Last Sale Date
Dec 20, 2024

Property Information

Block1128
Lot17
QualifierC1102
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page101

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.03

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$112,500
30%
Improvement Value:$262,500
70%
Total Assessment$375,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,261+2.0%
2024$13,980-0.2%
2023$14,003-1.7%
2022$14,250+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$600,000

To:

DeedBook 20250, Page 885

Property Sale

Sale
$460,000
DeedBook 12127, Page 9767