Skip to content

108 Pulaski St

Newark, NJ 07105

Commercial

Last Sale Price
$55,000
Last Sale Date
Oct 31, 1978

Property Information

Block990
Lot42
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page91

Building Details

Building Class---
Description3SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$132,000
37%
Improvement Value:$224,700
63%
Total Assessment$356,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,565+2.0%
2024$13,298-0.2%
2023$13,319-11.6%
2022$15,063+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$55,000

To:

DeedBook 4624, Page 847