Skip to content

331-333 South St

Newark, NJ 07114

Commercial

Last Sale Price
$5,000,000
Last Sale Date
Aug 30, 2002

Property Information

Block1145
Lot18
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page90

Building Details

Building Class---
Description1SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$234,500
53%
Improvement Value:$204,400
47%
Total Assessment$438,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,691+2.0%
2024$16,362-0.2%
2023$16,389-9.2%
2022$18,050+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$5,000,000

To:

DeedBook 5973, Page 588

Property Sale

SaleMulti
$150,000
DeedBook 5271, Page 193

Property Sale

SaleMulti
$150,000
DeedBook 4851, Page 78