Skip to content

367-369 Thomas St

Newark, NJ 07105

Commercial

Last Sale Price
$5,000,000
Last Sale Date
Aug 30, 2002

Property Information

Block1145
Lot36
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page90

Building Details

Building Class---
Description1SCB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$150,500
64%
Improvement Value:$84,600
36%
Total Assessment$235,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,941+2.0%
2024$8,765-0.2%
2023$8,779-7.6%
2022$9,500+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$5,000,000

To:

DeedBook 5973, Page 588