Skip to content

255-259 South St

Newark, NJ 07114

Industrial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 28, 2009

Property Information

Block1146
Lot22
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page90

Building Details

Building Class---
Description1SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$179,000
32%
Improvement Value:$380,200
68%
Total Assessment$559,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,266+2.0%
2024$20,847-0.2%
2023$20,881-1.7%
2022$21,250+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$260,000
DeedBook 5257, Page 722

Property Sale

Sale
$360,000
DeedBook 4987, Page 214