Skip to content

73-79 Vesey St

Newark, NJ 07105

Industrial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 30, 2021

Property Information

Block933
Lot5
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page89

Building Details

Building Class---
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$450,000
79%
Improvement Value:$116,800
21%
Total Assessment$566,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,555+2.0%
2024$21,130-0.2%
2023$21,164-1.7%
2022$21,538+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 5403, Page 292