Skip to content

678 Ml King Blvd

Newark, NJ 07102

Last Sale Date
Dec 18, 1992

Property Information

Block114
Lot6
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page75

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage762
Acreage0.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$61,900
90%
Improvement Value:$6,700
10%
Total Assessment$68,600

Tax History

YearProperty taxesChange
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$5,000
DeedBook 4763, Page 352