Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
415-439 Jefferson StNewark, NJ 07114
Last Sale Date
Jun 21, 1988
Property Information
Block1150
Lot15
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page100
Building Details
Building Class---
Description1SCB.
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage3.67
Owner Mailing
Street---
City / State / ZIP---
Assessment
Land Value:$1,651,500
66%
Improvement Value:$849,000
34%
Total Assessment$2,500,500
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $95,094 | +2.0% |
| 2024 | $93,219 | -0.2% |
| 2023 | $93,369 | -1.7% |
| 2022 | $95,019 | +1.0% |
Property History
No events match the selected filters.