Skip to content

254-256 Pacific StNewark, NJ 07114

Industrial

Last Sale Price
$6,000,000
Last Sale Date
Jun 5, 2023

Property Information

Block1150
Lot41
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page100

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$276,000
69%
Improvement Value:$124,000
31%
Total Assessment$400,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,212+2.0%
2024$14,912-0.2%
2023$14,936-1.7%
2022$15,200+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$6,000,000

To:

DeedBook 20230, Page 35090

Property Sale

Sale
$600,000
DeedBook 5811, Page 103

Property Sale

Sale
$475,000
DeedBook 5141, Page 358