Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
236-240 Thomas St
Newark, NJ 07114
Commercial
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 30, 2007
Property Information
Block1161
Lot8.05
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page100
Building Details
Building Class---
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.21
Owner Mailing
Street---
City / State / ZIP---
Assessment
Land Value:$102,000
41%
Improvement Value:$145,500
59%
Total Assessment$247,500
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $9,412 | +2.0% |
| 2024 | $9,227 | -0.2% |
| 2023 | $9,242 | -11.0% |
| 2022 | $10,382 | +1.0% |
Property History
No events match the selected filters.