Skip to content

18 Delancy St

Newark, NJ 07105

Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 17, 2007

Property Information

Block949
Lot59
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page90

Building Details

Building Class---
Description1SCB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$150,000
63%
Improvement Value:$88,600
37%
Total Assessment$238,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,074+2.0%
2024$8,895-0.2%
2023$8,909-7.8%
2022$9,660+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 5635, Page 475

Property Sale

Sale
$73,000
DeedBook 4933, Page 25