Skip to content

203 Parkhurst St

Newark, NJ 07114

Built 1907

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 8, 2024

Property Information

Block1165
Lot16
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page99

Building Details

Building Class43
Description2SB2UG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,748
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$66,500
38%
Improvement Value:$110,800
62%
Total Assessment$177,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,743+2.0%
2024$6,610-0.2%
2023$6,620-1.7%
2022$6,737+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$82,500
DeedBook 12428, Page 9976

Property Built

Built

Year Built: 1907