Skip to content

201 Parkhurst St

Newark, NJ 07114

Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 8, 2024

Property Information

Block1165
Lot15
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page99

Building Details

Building Class---
Description1SCB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$87,500
62%
Improvement Value:$52,600
38%
Total Assessment$140,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,328+2.0%
2024$5,223-0.2%
2023$5,231-1.7%
2022$5,324+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$17,500
DeedBook 5827, Page 426

Property Sale

Sale
$36,000
DeedBook 5522, Page 678

Property Sale

Sale
$15,500
DeedBook 4695, Page 1