Skip to content

254-262 Wright St

Newark, NJ 07114

Industrial

Last Sale Price
$1,025,000
Last Sale Date
Jun 15, 2016

Property Information

Block1169
Lot50
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page99

Building Details

Building Class---
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.29

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$143,500
25%
Improvement Value:$434,100
75%
Total Assessment$577,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,966+2.0%
2024$21,533-0.2%
2023$21,568-1.7%
2022$21,949+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$1,025,000

To:

DeedBook 20160, Page 72537

Property Sale

Sale
$132,500
DeedBook 5848, Page 803