Skip to content

504 Washington StNewark, NJ 07102

Built 1880

Last Sale Price
$2,800,000
Last Sale Date
Mar 13, 2020

Property Information

Block119
Lot50.01
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page75

Building Details

Building Class43
Description3SB
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,854
Acreage0.03

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$36,000
45%
Improvement Value:$44,000
55%
Total Assessment$80,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,339+2.0%
2024$3,273-7.3%
2023$3,532-1.7%
2022$3,595+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$2,800,000

To:

Sq Ft1,854DeedBook 20200, Page 33179

Property Built

Built

Year Built: 1880