Skip to content

502 Washington St

Newark, NJ 07102

Built 1880

Last Sale Price
$2,800,000
Last Sale Date
Mar 13, 2020

Property Information

Block119
Lot51
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page75

Building Details

Building Class27
Description3SB
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,302
Acreage0.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$39,300
49%
Improvement Value:$40,700
51%
Total Assessment$80,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,316+2.0%
2024$3,251-0.5%
2023$3,267-1.7%
2022$3,325+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$2,800,000

To:

Sq Ft2,302DeedBook 20200, Page 33179

Property Built

Built

Year Built: 1880