Skip to content

299-301 Emmet St

Newark, NJ 07114

Built 1930
Industrial

Last Sale Price
$3,000,000
Last Sale Date
May 21, 2019

Property Information

Block1275
Lot27
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page100

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage781
Acreage2.78

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$2,000,000
87%
Improvement Value:$298,500
13%
Total Assessment$2,298,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$87,412+2.0%
2024$85,688-0.2%
2023$85,826-1.7%
2022$87,343+82.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$3,000,000

To:

Sq Ft781DeedBook 20190, Page 49896

Property Sale

Sale

From:

To:

DeedBook 20190, Page 2658

Property Built

Built

Year Built: 1930