Skip to content

294-350 Haynes Ave Rear

Newark, NJ 07114

Industrial

Last Sale Price
$1,550,000
Last Sale Date
Aug 17, 2000

Property Information

Block5088
Lot169
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page130

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage710
Acreage2.71

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$1,302,000
93%
Improvement Value:$98,000
7%
Total Assessment$1,400,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$53,242+2.0%
2024$52,192-0.2%
2023$52,276-1.7%
2022$53,200+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$1,550,000

To:

Sq Ft710DeedBook 5715, Page 360