Skip to content

53-55 Bridge St

Newark, NJ 07102

Commercial
Pre-Foreclosure

Last Sale Price
$4,500,000
Last Sale Date
Aug 22, 2022

Property Information

Block12
Lot16
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page38

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.03

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$35,000
80%
Improvement Value:$8,700
20%
Total Assessment$43,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,662+2.0%
2024$1,629-0.2%
2023$1,632-1.7%
2022$1,661+1.0%
Property History
Sales2Foreclosures2

Property Sale

Sale
$4,500,000

To:

DeedBook 20220, Page 82013

Property Sale

Sale
$50,000,000
DeedBook 12117, Page 1816