Skip to content

28-30 Lombardy St

Newark, NJ 07102

Commercial
Pre-Foreclosure

Last Sale Price
$2,200,000
Last Sale Date
Aug 22, 2022

Property Information

Block12
Lot44
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page38

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.36

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$447,500
93%
Improvement Value:$33,600
7%
Total Assessment$481,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,296+2.0%
2024$17,935-0.2%
2023$17,964-1.7%
2022$18,282+1.0%
Property History
Sales2Foreclosures2

Property Sale

Sale
$2,200,000

To:

DeedBook 20220, Page 82012

Property Sale

Sale
$50,000,000
DeedBook 12117, Page 1816