Skip to content

842-862 Mccarter Hwy

Newark City, NJ

Commercial

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
May 5, 2015

Property Information

Block137.01
Lot13
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page38

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$166,300
50%
Improvement Value:$169,100
50%
Total Assessment$335,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,460+2.0%
2024$18,096-0.2%
2023$18,125-11.9%
2022$20,585+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$64,984
DeedBook 5295, Page 557