Skip to content

187 Market St

Newark, NJ 07102

Commercial

Last Sale Price
$1,100,000
Last Sale Date
Jan 10, 2018

Property Information

Block146
Lot43
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page51

Building Details

Building Class10
Description3SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$352,500
45%
Improvement Value:$436,800
55%
Total Assessment$789,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$30,017+2.0%
2024$29,425-0.2%
2023$29,472-1.7%
2022$29,993+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$1,100,000

From:

To:

DeedBook 20180, Page 8736Recorded1/30/2018

Property Sale

Sale
$525,000
DeedBook 5177, Page 443

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook 4844, Page 102