Skip to content

111 Mulberry St

Newark, NJ 07102

Built 1988

Last Sale Price
$103,297
Last Sale Date
Dec 22, 1998

Property Information

Block147
Lot46
QualifierC1123
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page5102

Building Details

Building Class35
DescriptionTOWNHOUSE
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,348
Acreage1.86

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$60,000
29%
Improvement Value:$148,300
71%
Total Assessment$208,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,922+2.0%
2024$7,765-0.2%
2023$7,778-1.7%
2022$7,915+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$103,297

To:

Sq Ft2,348DeedBook 5581, Page 774

Property Built

Built

Year Built: 1988