Skip to content

56 Richmond St

Newark, NJ 07103

Built 1988

Last Sale Price
$126,000
Last Sale Date
Dec 29, 1988

Property Information

Block226
Lot76
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page48

Building Details

Building Class37
DescriptionTOWNHOUSE
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,394
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$28,400
24%
Improvement Value:$88,700
76%
Total Assessment$117,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,453+2.0%
2024$4,365-0.2%
2023$4,373-1.7%
2022$4,450+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$126,000

To:

Sq Ft2,394DeedBook 5065, Page 997

Property Sale

Sale
$93,864
DeedBook 5028, Page 345

Property Built

Built

Year Built: 1988