Skip to content

129-145 Mulberry St

Newark, NJ 07102

Last Sale Date
Feb 15, 2019

Property Information

Block164
Lot40
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page51

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.71

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$1,455,900
88%
Improvement Value:$206,500
12%
Total Assessment$1,662,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2011$15,122+5.4%
2010$14,349+4.4%
2009$13,747+0.0%
2008$13,747+8.3%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$1,075,000
DeedBook 12133, Page 44

Property Sale

Sale
$525,000
DeedBook 6066, Page 480

Property Sale

Sale
$45,000
DeedBook 4659, Page 701