Skip to content

196-198 Market St

Newark, NJ 07102

Commercial

Last Sale Price
$2,200,000
Last Sale Date
May 2, 2014

Property Information

Block164
Lot18
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page51

Building Details

Building Class10
Description7SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage877
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$445,800
53%
Improvement Value:$397,300
47%
Total Assessment$843,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$32,063+2.0%
2024$31,431-0.2%
2023$31,481-69.9%
2022$104,500+229.6%
Property History

Property Sale

Sale
$2,200,000

To:

Sq Ft877DeedBook 12494, Page 1382