Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
93-117 Lafayette St
Newark, NJ 07102
Commercial
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 7, 2016
Property Information
Block167
Lot10.01
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page---
Building Details
Building Class---
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage2.54
Owner Mailing
Street
City / State / ZIP
Assessment
Land Value:$4,153,100
89%
Improvement Value:$508,800
11%
Total Assessment$4,661,900
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $177,292 | +2.0% |
| 2024 | $173,796 | -0.2% |
| 2023 | $174,075 | -3.6% |
| 2022 | $180,565 | +1.0% |
Property History
No events match the selected filters.