Skip to content

147-149 Market St

Newark, NJ 07102

Commercial
Pre-Foreclosure

Last Sale Price
$513,708
Last Sale Date
Mar 9, 2000

Property Information

Block56
Lot1
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page50

Building Details

Building Class10
Description6SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.21

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$1,890,000
39%
Improvement Value:$2,917,800
61%
Total Assessment$4,807,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$182,841+2.0%
2024$179,235-0.2%
2023$179,523-11.2%
2022$202,263+1.0%
Property History
Sales2Foreclosures1

Foreclosure Case F-004215-26

ActiveMulti
Type: Commercial Mortgage Foreclosure
Disposition: Open

Also covered by this case

2 parcels

Property Sale

Sale
$513,708

To:

DeedBook 5682, Page 643

Property Sale

Sale
$15,750
DeedBook 4642, Page 1095