Skip to content

61 Madison St

Newark, NJ 07105

Apartment
Love it? Save it.
track changes

Overview

Owner
---
Last Sale Price
$1,250,000
Last Sale Date
Aug 25, 2025

Property Information

Block174
Lot38
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page53

Building Details

Building Class---
Description4SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$140,000
33%
Improvement Value:$284,200
67%
Total Assessment$424,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,132+2.0%
2024$15,814-0.2%
2023$15,840-1.7%
2022$16,120+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$1,250,000
DeedBook 20250, Page 72973Recorded11/21/2025

Property Sale

Sale
$400,000

To:

DeedBook 5976, Page 59

Property Sale

Sale
$262,000
DeedBook 4981, Page 493