Skip to content

108 Ferry St

Newark, NJ 07105

Commercial

Last Sale Price
$1,320,000
Last Sale Date
Mar 28, 2024

Property Information

Block174
Lot52
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page53

Building Details

Building Class---
Description1SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$150,000
25%
Improvement Value:$450,000
75%
Total Assessment$600,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,818+2.0%
2024$22,368-0.2%
2023$22,404-1.7%
2022$22,800+1.0%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$1,320,000

To:

DeedBook 20240, Page 19607

Property Sale

Sale
$1,200,000

From:

To:

DeedBook 20180, Page 99354Recorded11/19/2018

Property Sale

Sale
$950,000

From:

To:

DeedBook 20171, Page 9113Recorded12/15/2017

Property Sale

Sale
$450,000
DeedBook 12259, Page 1546

Property Sale

Sale
$40,000
DeedBook 5307, Page 937

Property Sale

Sale
$27,500
DeedBook 4742, Page 1