Skip to content

450-466 Market St

Newark, NJ 07105

Commercial

Last Sale Price
$25,000,000
Last Sale Date
May 30, 2023

Property Information

Block175
Lot1
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page53

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage2.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$1,814,100
90%
Improvement Value:$194,400
10%
Total Assessment$2,008,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$76,383+2.0%
2024$74,877-0.2%
2023$74,997-1.7%
2022$76,323+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$25,000,000

To:

DeedBook 20230, Page 35216

Property Sale

Sale
$1,800,000
DeedBook 5443, Page 666