Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
111 Mulberry St
Newark, NJ 07102
Last Sale Date
Mar 2, 1988
Property Information
Block147
Lot46
QualifierC1125
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page5102
Building Details
Building Class---
DescriptionGARAGE
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage1.86
Owner Mailing
Street---
City / State / ZIP---
Assessment
Land Value:$60,000
3%
Improvement Value:$1,938,000
97%
Total Assessment$1,998,000
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $75,984 | +2.0% |
| 2024 | $74,485 | -0.2% |
| 2023 | $74,605 | -1.7% |
| 2022 | $75,924 | +0.0% |
Property History
No events match the selected filters.