Skip to content

329 South Orange Ave

Newark, NJ 07103

Commercial

Last Sale Price
$50,000
Last Sale Date
Apr 26, 2013

Property Information

Block1780
Lot41
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page45

Building Details

Building Class10
Description3SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage981
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$48,400
83%
Improvement Value:$10,000
17%
Total Assessment$58,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,221+2.0%
2024$2,177-0.2%
2023$2,181-1.7%
2022$2,219+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$50,000

To:

Sq Ft981DeedBook 12432, Page 9551