Skip to content

230 S 11th St

Newark, NJ 07107

Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 15, 2016

Property Information

Block1814
Lot50
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page45

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.02

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$11,500
19%
Improvement Value:$47,700
81%
Total Assessment$59,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,251+2.0%
2024$2,207-0.2%
2023$2,211+401.5%
2022$441+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 6010, Page 121