Skip to content

266 S 8th StNewark, NJ 07103

Built 1920

Last Sale Price
$275,000
Last Sale Date
Mar 31, 2008

Property Information

Block1780
Lot56
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page45

Building Details

Building Class43
Description2.5SF2UG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,964
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$27,800
19%
Improvement Value:$118,400
81%
Total Assessment$146,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,560+2.0%
2024$5,450-0.2%
2023$5,459-1.7%
2022$5,556+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$275,000

To:

Sq Ft3,964DeedBook 12154, Page 6864

Property Sale

Sale
$44,000
DeedBook 5144, Page 901

Property Built

Built

Year Built: 1920