Skip to content

321-323 S 10th St

Newark, NJ 07103

Last Sale Date
Oct 1, 1998

Property Information

Block1783
Lot18
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page45

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$29,400
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$29,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2000$850+1.8%
1999$835+4.4%
1998$800-65.4%
1997$2,312+1.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$30,000
DeedBook 5256, Page 654

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 5171, Page 594