Skip to content

535-537 South Orange Ave

Newark, NJ 07103

Commercial

Last Sale Price
$1,500,000
Last Sale Date
Mar 21, 2024

Property Information

Block1789
Lot20
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page43

Building Details

Building Class10
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$103,400
43%
Improvement Value:$137,000
57%
Total Assessment$240,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,142+2.0%
2024$8,962-8.0%
2023$9,742-11.2%
2022$10,971+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$1,500,000

To:

DeedBook 20240, Page 21330

Property Sale

Sale
$850,000
DeedBook 12386, Page 9300

Property Sale

Sale
$900,000
DeedBook 6329, Page 912

Property Sale

Sale
$315,000
DeedBook 5930, Page 705

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 5569, Page 44