Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
24-26 Whitney St
Newark, NJ 07106
Commercial
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 13, 2020
Property Information
Block4246
Lot27
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page42
Building Details
Building Class---
Description1SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.15
Owner Mailing
Street
City / State / ZIP
Assessment
Land Value:$145,200
65%
Improvement Value:$77,000
35%
Total Assessment$222,200
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $8,450 | +2.0% |
| 2024 | $8,284 | -0.2% |
| 2023 | $8,297 | -1.7% |
| 2022 | $8,444 | +1.0% |
Property History
No events match the selected filters.