Skip to content

569-571 South Orange Ave

Newark, NJ 07103

Last Sale Date
Aug 10, 2012

Property Information

Block1789
Lot37
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page43

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$63,800
91%
Improvement Value:$6,300
9%
Total Assessment$70,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2014$1,843+3.7%
2013$1,777+4.7%
2012$1,698+16.1%
2011$1,463+5.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$10,000
DeedBook 5148, Page 456