Skip to content

17-19 Union St

Newark, NJ 07105

Commercial

Last Sale Price
$850,000
Last Sale Date
Oct 19, 2001

Property Information

Block178
Lot25
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page52

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$249,800
97%
Improvement Value:$8,100
3%
Total Assessment$257,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,808+2.0%
2024$9,615-0.2%
2023$9,630-1.7%
2022$9,800+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$850,000

To:

DeedBook 5836, Page 835