Skip to content

402 Market St

Newark, NJ 07105

Built 1886

Last Sale Price
$50,000
Last Sale Date
Apr 3, 1979

Property Information

Block178
Lot18
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page52

Building Details

Building Class43
Description3SB
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage6,824
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$53,900
17%
Improvement Value:$257,500
83%
Total Assessment$311,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,843+2.0%
2024$11,609-0.2%
2023$11,628-1.7%
2022$11,833+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$50,000

To:

Sq Ft6,824DeedBook 4639, Page 116

Property Built

Built

Year Built: 1886