Skip to content

44 Ferry St

Newark, NJ 07105

Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 18, 2004

Property Information

Block178
Lot29
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page52

Building Details

Building Class---
Description3SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.03

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$135,000
47%
Improvement Value:$153,000
53%
Total Assessment$288,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,953+2.0%
2024$10,737-0.2%
2023$10,754-10.2%
2022$11,970+1.0%
Property History

No events match the selected filters.