Skip to content

284 S 11th St

Newark, NJ 07103

Built 1920

Last Sale Price
$160,000
Last Sale Date
May 23, 2011

Property Information

Block1796
Lot67
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page45

Building Details

Building Class43
Description2.5SF3UG
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage4,297
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$27,300
12%
Improvement Value:$201,400
88%
Total Assessment$228,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,697+2.0%
2024$8,526-0.2%
2023$8,540-1.7%
2022$8,691+1.0%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$160,000

To:

Sq Ft4,297DeedBook 12313, Page 6140

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 12247, Page 5537

Property Sale

Sale
$380,000
DeedBook 6221, Page 714

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 5708, Page 476

Property Sale

Sale
$57,000
DeedBook 5566, Page 859

Property Sale

Sale
$11,000
DeedBook 4556, Page 1020

Property Built

Built

Year Built: 1920