Skip to content

167 S 9th St

Newark, NJ 07107

Built 1910

Last Sale Price
$176,700
Last Sale Date
Jan 13, 2022

Property Information

Block1813
Lot15
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page45

Building Details

Building Class43
Description2.5SB
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage4,074
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$31,300
22%
Improvement Value:$111,900
78%
Total Assessment$143,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,446+2.0%
2024$5,339-0.2%
2023$5,350+4.9%
2019$5,098+3.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$176,700

To:

Sq Ft4,074DeedBook 20220, Page 7069

Property Sale

Sale
$255,000
DeedBook 6029, Page 660

Property Sale

Sale
$30,000
DeedBook 5920, Page 435

Property Sale

Sale
$40,000
DeedBook 5186, Page 476

Property Built

Built

Year Built: 1910