Skip to content

206 12th Ave

Newark, NJ 07107

Built 1900

Last Sale Price
$370,000
Last Sale Date
Aug 12, 2025

Property Information

Block1798
Lot3
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page45

Building Details

Building Class43
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,349
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$26,300
29%
Improvement Value:$65,700
71%
Total Assessment$92,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,249+2.2%
2024$3,180-0.2%
2023$3,185+6.3%
2022$2,996+1.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$370,000

To:

Sq Ft2,349DeedBook 20250, Page 51911

Property Sale

Sale
$12,548
DeedBook 4965, Page 309

Property Built

Built

Year Built: 1900