Skip to content

204 12th Ave

Newark, NJ 07107

Built 2011

Last Sale Price
$135,987
Last Sale Date
Apr 14, 2011

Property Information

Block1798
Lot4
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page45

Building Details

Building Class16
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,801
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$26,300
14%
Improvement Value:$157,700
86%
Total Assessment$184,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,998+2.0%
2024$6,860-0.2%
2023$6,871-1.7%
2022$6,992+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$135,987

To:

Sq Ft1,801DeedBook 12315, Page 2692

Property Built

Built

Year Built: 2011

Property Sale

Sale
$10,000
DeedBook 12229, Page 6417