Skip to content

194-196 S 7th St

Newark, NJ 07103

Built 1922

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 10, 2001

Property Information

Block1800
Lot42
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page46

Building Details

Building Class16
Description2.5SF2UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,496
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$27,900
17%
Improvement Value:$140,600
83%
Total Assessment$168,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,158+2.1%
2024$6,032-0.2%
2023$6,042-1.8%
2022$6,153+1.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1922