Skip to content

151-157 12th Ave

Newark, NJ 07107

Church/Charitable

Last Sale Price
$140,000
Last Sale Date
Feb 11, 2015

Property Information

Block1807
Lot17
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page46

Building Details

Building Class10
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage774
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$114,000
59%
Improvement Value:$79,200
41%
Total Assessment$193,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2023$7,214-1.7%
2022$7,342+1.0%
2021$7,266+1.8%
2020$7,135+3.7%
Property History

Property Sale

Sale
$140,000

To:

Sq Ft774DeedBook 12537, Page 6576