Skip to content

130 S 7th St

Newark, NJ 07107

Built 2004

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 11, 2025

Property Information

Block1810
Lot42
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page46

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,468
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$35,000
25%
Improvement Value:$105,000
75%
Total Assessment$140,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,324+2.0%
2024$5,219-0.2%
2023$5,228-1.7%
2022$5,320-24.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$600,000

To:

Sq Ft4,186DeedBook 20230, Page 46006

Property Sale

Sale
$161,000
DeedBook 12186, Page 3797

Property Sale

Sale
$320,000
DeedBook 6132, Page 1111

Property Built

Built

Year Built: 2004